heliodor # 14616 z lokality Zolotaja vada, Rangkul, Tádžikistán

heliodor, beryl

heliodor, beryl


Vystaveno 22.1.2021

Cena: 14700 Kč, cca 603€
včetně dph 21%
heliodor
beryl

Šířka5.5 cm 2.2 ″
Výška7 cm 2.8 ″
Hloubka5 cm 2 ″
Hmotnost201 g 7.09 oz
 
Lokalita

Zolotaja vada
Rangkul

Stát

Tádžikistán


Srůst několika krystalů heliodoru na muskovitu.

Heliodory vyrůstají z pegmatitové podložky a přimykají se ke skupině lupenitých muskovitových krystalů. Žlutozelené heliodorové krystaly, z nichž nejdelší měří cca 3 cm, jsou dobře vyhraněné, dokonale čiré a mají příjemné zbarvení.

Jedná se o velmi efektní nahrubo ořezaný podložkový vzorek který může potěšit nejednoho sběratele ale který nabízíme především jako mineralogickou zajímavost.

Podobné kameny se na trhu vyskytují asi 20 let. O tom, zda se jedná o pravý přírodní neupravený kámen se vedou mnohé polemiky a existují určité pochybnosti.

Místo nálezu není odborné veřejnosti známé a existují doměnky o tom že se jedná o fiktivní lokalitu. Předpokládá se, že heliodory z lokality Zolotaja vada jsou nějakým fyzikálním či fyzikálně-chemickým způsobem upravené pakistánské akvamaríny.

Stejně tak ale nikdo do dnešního dne nedokázal předložit podobné kameny, potvrdit výše uvedené a doložit způsob úpravy.

heliodor, beryl, #14616:294


Objednáváte konkrétní vyfotografovaný kus. Při objednání obdržíte přesně to, co vidíte na obrázku. Vzorek si můžete osobně prohlédnout v naší prodejní galerii.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. ::: GDPR - Informace o zpracování osobních údajů
© 2005 - 2022 NEROSTY.CZ